- Nyisd meg a Google-t:
Egyszerűen írd be a keresőmezőbe: „Saját Hiteljelentés”, majd kattints a hivatalos találatra.
- Belépés az Ügyfélkapu+ vagy DÁP segítségével:
A megjelenő oldalon válaszd az Ügyfélkapu+ fiókoddal vagy a Digitális Állampolgár (DÁP) mobilapplikációval történő belépést. A DÁP használatához nyisd meg mobilodon az alkalmazást, majd olvasd be a webes felületen látható QR-kódot. Ügyfélkapu+ esetén használd szokásos adataidat és a hitelesítési kódot.
- Egyből a Lekérdezési oldalra jutsz:
A sikeres azonosítás után automatikusan megnyílik előtted a KHR-lekérdezés hivatalos oldala, ahol már csak a lekérdezés típusát és a kézbesítés módját kell kiválasztanod.
- Válaszd ki, hogyan szeretnéd megkapni az adatokat:
Ajánljuk az elektronikus kézbesítést, mert így akár már egy munkanapon belül megkapod jelentésedet Ügyfélkapu tárhelyedre.
- Küldd el az igénylést:
Miután mindent ellenőriztél, nyomd meg az elküldés gombot. Rövid időn belül megérkezik hozzád a lekérdezés eredménye.
A kérelem feldolgozása azonnal megkezdődik, és a válasz általában legfeljebb 3 munkanapon belül megérkezik az általad választott módon.
A lekérdezés díjmentes, semmilyen költség nem terhel.
Felmerülhet a kérdés, miért foglalkozzunk a saját KHR-ünkkel, ha épp nincs is konkrét hitelügyletünk. Két fő okból is érdemes időnként ellenőrizni a KHR jelentésedet:
- Pénzügyi helyzeted áttekintése: A lekérdezés után kapott hiteljelentésből pontos képet kaphatsz a nyilvántartott hitelszerződéseidről és tartozásaidról. Megtudhatod, milyen hiteleid vannak (vagy voltak) nyilvántartva, mekkora összegekkel, milyen dátumokkal, és azt is, hogy voltak-e esetleg késedelmes fizetések vagy előtörlesztések a múltban. Ez akkor is hasznos, ha több régebbi hiteled volt, és szeretnéd áttekinteni a történetüket.
- Hitelképesség és ellenőrzések nyomon követése: Ha valaha felkerültél a negatív adóslistára (például egy nem fizetett tartozás miatt), azt mindenképp látni fogod a jelentésben – és ez a státusz meghatározott ideig akadályozhatja, hogy újabb hitelt kapj. Már csak ezért is fontos hitelfelvétel előtt lekérdezni a KHR státuszodat. Emellett a jelentésből azt is megtudhatod, ki és mikor kért le rólad adatot a KHR-ből, és milyen jogcímen tette ezt. Így ellenőrizheted, mely bankok vagy pénzügyi intézmények érdeklődtek irántad (például egy korábbi hitelkérelem során), és kiszűrheted az esetleges jogosulatlan lekérdezéseket is.
A Money Network szakértői mindenkinek ajánlják, hogy éljen a lehetőséggel és kérdezze le legalább évente egyszer a saját KHR jelentését, különösen bármilyen nagyobb hiteldöntés (pl. lakáshitel felvétele) előtt. Így kellemetlen meglepetések nélkül vághatsz bele a hitelügyintézésbe, hiszen előre tudni fogod, hogy szerepel-e bármilyen negatív információ a rendszerben. Ha esetleg pontatlan adatot találsz a jelentésben, jogaid vannak ezeket kifogásolni és helyesbíttetni a BISZ Zrt.-nél – így a pénzügyi minősítésed mindig naprakész lehet.
Tipp: Ha hitelfelvételt tervezel, érdemes időben felmérni a lehetőségeidet. A Money Network pénzügyi szakértői díjmentesen segítenek neked megtalálni a legkedvezőbb hitelajánlatokat és megválaszolják kérdéseidet a hitelkérelmi folyamat kapcsán.
Fordulj hozzánk bizalommal tanácsért!
Végül, de nem utolsó sorban: maradj velünk, mert hamarosan egy videós anyaggal is jelentkezünk a témában. Ebben lépésről lépésre bemutatjuk a KHR-lekérdezés folyamatát az Ügyfélkapu+ és a DÁP használatával, így élőben is követheted majd a teendőket. Addig is bátran vágj bele a fenti útmutató alapján – a saját pénzügyi adataink megismerése az első lépés a tudatos pénzügyi döntések felé!